Kup w przeciągu:
Narcyz zestaw 16szt
Opis
Narcyz Minnow wytwarza łodygi, na których zakwita po kilka kwiatków. Pięknie prezentuje się na skalniakach, w sąsiedztwie hiacyntów, w małych kępkach. Należy do grupy narcyzów Tazetta.
- Termin sadzenia: wrzesień-listopad
- Głębokość sadzenia: 10-15cm
- Rozstaw: 15cm
- Termin kwitnienia: III/IV
- Stanowisko: słoneczne lub lekki półcień
- Gleba: żyzna, umiarkowanie wilgotna
- przyjazne dla owadów
Wraz z nadejściem wiosny wesołe narcyzy pojawiają się w naszych ogródkach. Narcyzy zwane także żonkilami (lub odwrotnie żonkile - narcyzami) reprezentują tę samą grupę roślin cebulowych. Ich wczesnowiosenne kwitnienie, gdy przyroda znowu budzi się do życia umila nasze rabaty. Kojarzą się z żółtym kolorem, ale obecnie mamy dostępne wiele odmian, gdzie kwiaty mogą być białe, pomarańczowe, łososiowe a nawet i różowe. Poszczególne odmiany różnią się także kształtem kwiatów i tu wyróżniamy narcyzy pełne, o wielkim przykoronku, trąbkowe, Tazetta, które na jednej łodyżce mają po kilka pojedynczych kwiatków, bukietowe, które jak te wcześniej mają na jednej łodydze wiele kwiatów, ale pełnych, narcyzy botaniczne oraz narcyzy o rozszczepionym przykoronku. Dzisiejszy dostęp do nowych odmian zadowoli każdego nawet najbardziej wymagającego ogrodnika. Uprawa nie jest kłopotliwa i nawet rozpoczynający swoją przygodę z roślinami odniosą sukces, a narcyzy będą co roku zakwitać.
Narcyzy idealnie nadają się na wiosenne bukiety. Mogą być uprawiane w gruncie jak i w doniczkach. Stanowią obowiązkowy akcent Świąt Wielkiej Nocy.
Cebulki narcyzów sadzimy od września do listopada w żyznej i przepuszczalnej glebie najlepiej w grupach po kilkanaście cebul. Posadzone pojedynczo nie będą prezentować się tak okazale jak te tworzące kępy.
Wczesną wiosną spulchniamy glebę wokół roślin dodając do niej kompost lub nawozimy dobrej jakości nawozem wieloskładnikowym. W trakcie wzrostu i kwitnienia dbamy o stałą wilgotność podłoża.
Narcyzy po przekwitnięciu powinny pozostać w ziemi przez około 6 tygodni, aż ich liście zaczną obumierać. Do czasu całkowitego zżółknięcia nie wolno ich przycinać ponieważ roślina wytwarza energię na przyszły rok. Gdy listki przyschną wykopujemy, oczyszczamy i przenosimy cebulki narcyzów do przewiewnego pomieszczenia do czasu ponownego sadzenia jesienią.
Narcyzy zawiązują nasiona, ale wyhodowane poprzez wysiew nasion nie zachowają cech rośliny matecznej. Najlepszym sposobem rozmnażania narcyzów jest oddzielenie cebulek przybyszowych od głównej cebuli i posadzenie ich na osobnych stanowiskach.
Narcyzy, które rosną w domu w doniczkach powinny mieć stale sprawdzane podłoże. Podlewamy gdy jest suche, ale po od 20-30 min wylewamy wodę z podstawki doniczki aby podłoże nie stało się zbyt mocno wilgotne.
Choroby i szkodniki.
Cebulki narcyzów atakują Udnica cebukówka oraz Pobzyga cebularz, których larwy żerują na cebulach. Cebulki zarażone należy zniszczyć.
Choroby narcyzów to szara pleśń i zgnilizna cebul. Objawy to przedwczesne więdnięcie, miękkość wykopanych cebulek , które po przekrojeniu są zgnite w środku. W takim wypadku cebulki usuwamy i zniszczymy. Przebarwienia liści to objaw charakterystyczny dla porażenia mozaiką wirusową.
Pamiętajmy najlepszym sposobem, aby cebulki ochronić jest zaprawienie przed sadzeniem preparatami Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC.