Kup w przeciągu:
Hiacynt Fondant 3szt
Opis
Hiacynt Fondant
- Wysokość: 25cm
- Rozstawa: 15cm
- Głębokość sadzenia: 10cm
- Stanowisko: słoneczne lub w półcieniu
- Gleba: żyzna, wilgotna, wapienna lub lekko kwaśna
- Termin sadzenia: IX/X
- przyjazne dla owadów
Hiacynty są roślinami cebulowymi . Występują w wielu kolorach. Spotykamy kwiaty pełne i niepełne. Sadzimy je jesienią w żyznej, dobrze spulchnionej glebie zasilonej najlepiej kompostem. Preferują gleby wapienne, tolerują lekko kwaśne. Unikamy sadzenia w miejscach przemoczonych i silnie zakwaszonych. Zdecydowanie nie polecamy stanowisk o mocnych wahaniach temperatur. Nie mogą rosnąć w miejscach po uprawach ogórków, truskawek, pomidorów. Przed zimą okrywamy igliwiem lub korą. Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany. Hiacynty są wrażliwe na choroby grzybowe dlatego też, gdy nadziemna cześć uschnie cebule wykopujemy, oczyszczamy i przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu do jesieni do czasu ponownego sadzenia.
Kwitną na przełomie kwietnia i maja. Sadzimy grupami po kilka - kilkanaście cebul. Cudownie komponują się z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną - tulipanami czy narcyzami. Hiacynty zniewalająco pachną. Ich słodka woń roznosi się wokół stanowiska dlatego też sugerujemy sadzić je blisko domów, tarasów , altanek lub innych miejsc gdzie przebywamy. Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie w skrzynkach na parapetach dzięki czemu przy otwartych oknach uroczy zapach dostaje się do mieszkań . Hiacynty posadzone w dużych grupach tworzą pachnący dywan kwiatów. Interesująco wyglądają posadzone nieformalnie wśród niskich zimozielonych roślin okrywowych.
W historii z uwagi na wysokie ceny były uprawiane tylko przez arystokrację i zamożnych ludzi. Nazwa rodzajowa pochodzi od mitycznego królewicza Hiakintosa - pięknego młodzieńska o którego względy zabiegał zlekceważony Zefir. Za sprawą Zefira dysk rzucony przez Apollina zmienił bieg, ugodził śmiertelnie Hiakintosa a z krwi zmarłego wyrósł kwiat zwany hiacyntem.