Kup w przeciągu:
Liliowiec Arctic Snow 1szt
Opis
Liliowiec wielkokwiatowy Arctic Snow
- Wysokość: 45-60cm
- Rozstaw sadzenia: 40cm
- Czas sadzenia: sezon wiosenny III/IV, sezon jesienny IX/X
- Opis sadzenia : poniżej
- Okres kwitnienia: VI-VII
- Gleba: żyzna, przepuszczalna
- przyjazne owadom
Liliowce łac. Hemerocallis w tłumaczeniu z łaciny oznacza piękno jednego dnia. Ma to związek z kwitnieniem. Na jednej łodydze zawiązuje się kilka kwiatów, jednak każdy z nich kwitnie tylko przez jeden dzień a po nim rozwija się kolejny. Pomimo tak krótkiego kwitnienia pojedynczego cały proces kwitnienia trwa kilka tygodni ponieważ na każdym z pędów jest wiele pąków, które kolejno się rozwijają a dodatkowo roślina wytwarza wiele pędów z pąkami kwiatowymi.
Ciekawostką jest fakt występowania trzech typów liliowców, których kwiaty kwitną w odmiennych porach dnia:
- dzienne, których kwitnienie rozpoczyna się od wczesnych godzin porannych i kończy wieczorem
- liliowce nocne które rozkwitają wieczorem a o świcie przekwitają
- kwitnące długo ok 16 godzin, w tym wypadku mogą to być liliowce dzienne jak i nocne
Liliowce pochodzą z Chin skąd zostały przywiezione w latach 30 tych. Dzikie odmiany występowały tylko w podstawowych kolorach (żółty, czerwony, pomarańczowy). Obecnie w wyniku krzyżowania spotykamy je w całej palecie barw, wielobarwne, o kwiatach małych i dużych czy różnej wysokości. Na całym świecie zarejestrowano kilka tysięcy odmian i co roku dochodzą do tego kolejne. Liliowce bardzo popularne są w USA gdzie regularnie są organizowane wystawy poświęcone tym wspaniałym rośliną.
Należy także pamiętać o naszych hodowcach Stefanie Franczaku, Jerzym Byczyńskim, Arturze Jasińskim, Leopoldzie Kurku, czy też odmianach wrocławskich), których odmiany zdobyły szerokie uznanie i można je zaliczyć do ścisłej światowej czołówki.
W wyniku krzyżowania uzyskano odmiany kwitnące w różnych terminach. Pozwala to cieszyć się pięknem tych kwiatów przez cały rok od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Obecnie dostępne już są nawet odmiany o zimozielonych liściach.
Sadząc liliowce przestrzegajmy czterech zasad:
- Wybieramy stanowisko w słońcu lub półcieniu gdzie jest co najmniej 6 godzin słońca. Odmiany jasne powinny rosnąć w pełnym słońcu, a odmiany ciemne z uwagi na nagrzewanie się kwiatu najlepiej posadzić w półcieniu.
- Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Gleby ciężkie i gliniaste spulchniamy mieszając z kompostem.
- Sadzimy w dobrze przepuszczalnej glebie. Można też sadzić na podwyższonych zagonach.
- Nie należy sadzić liliowców w pobliżu drzew i krzewów, których korzenie mogą ograniczyć rozrost liliowców. Jeśli już będą posadzone w takim miejscu to konieczne jest ich stałe podlewanie.
Sadzonki, które dostarczymy można przed sadzeniem namoczyć przez 2-3 godziny w wodzie. Niektórzy ogrodnicy do namoczenia stosują roztwór delikatnego nawozu , ale tu trzeba postępować umiejętnie aby nie zaszkodzić roślinom.
Aby liliowca posadzić wykopujemy głęboki na półtora szpadla dołek, wypełniamy go do połowy żyzną ziemią z dodatkiem kompostu a następnie umieszczamy sadzonkę i przykrywamy jej korzenie pozostałą ziemia. Uważajmy aby korzenie nie były podwinięte do góry. Głębokość sadzenia wyznacza styk korzeni z listkami – białe miejsce oddzielające te części rośliny.
Liliowce szybko rozrastają się tworząc atrakcyjne kępy. Rozmnażamy poprzez podział. Idealnie na kolorowe rabaty, czy do wyznaczenia granic ścieżek. Liliowce prawidłowo uprawiane są odporne na choroby. Nie mają też zbyt wielu atakujących je szkodników. Mogą rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat.