Kup w przeciągu:
Tulipan Queen of The Night 5szt
Opis
Królowa Nocy, taką nazwą nosi tulipan wyhodowany przez Pana Grullemansa. Kolor bardzo ciemny, zbliżony do czarnego. W zależności od oświetlenia może być odbierany tak czarny jak smoła a połysk nadaje tajemniczości ciemnym kwiatom. Obecnie odmiana o najciemniejszych kwiatach tulipanów jaką możemy ozdobić nasze ogrody. Pamiętajmy aby sadzić je w grupach, ciemny kolor zintensyfikuje sadzenie z niższymi tulipanami różowymi, pomarańczowymi a zdecydowanie najlepiej na przemian z białymi. Sadźmy jak najwięcej cebulek - efekt będzie oszałamiający!
Odmiana nagrodzona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii.
Tulipan Queen of The Night jest jednym z najbardziej poszukiwanych tulipanów.
Hodowca: J.J Grullemans & Sons, Holandia 1991
- Wysokość: 55cm
- Głębokość sadzenia: 10-15cm
- Rozstaw sadzenia: 10-15cm
- Czas sadzenie: IX/X
- Gleba: żyzna, próchnicza
- Stanowisko: słoneczne
- Termin kwitnienia: maj
- przyjazne dla owadów
Żadna z roślin cebulowych nie kojarzy się tak z pierwszym dniem wiosny i Dniem Kobiet jak tulipany. Zdobią ogrody jak i należą do podstawowych kwiatów tworzących bukiety. Tulipany zawsze są piękne. Dotychczas wyhodowano krocie tulipanów liczone w tysiącach odmian.
Przeważające cechy danych odmian pozwalają podzielić je na grupy: papuzie, liliokształtne, bukietowe, pełne zwane także piwoniowymi, Triumph, botaniczne, o postrzępionych kwiatach, Darwina oraz wczesne i późne zależne od okresu kwitnienia. Gama barw jest nieograniczona.
Tulipany pokrywa woskowy nalot, który dodaje blasku kwiatom.
Sadząc cebulki tulipanów wybierzmy dla nich miejsca słoneczne. Lubią żyzną zasobną w składniki pokarmowe i przepuszczalną glebę. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Gleba nie powinna być zbyt mocno wilgotna ponieważ cebule mogą zgnić.
Cebulki tulipanów po przekwitnięciu i uschnięciu liści należy wykopać i przechować do czasu ponownego sadzenia we wrześniu lub październiku. Sadzenie w tym okresie pozwala na dobre ukorzenienie się cebul przed nadejściem zimy. Dobre efekty daje jesienne ściółkowanie słomą, która zapobiega przez nadmiernym wysychaniem. Wiosną pokrywę zdejmujemy.
Tulipany nawozimy już w marcu od początku sezonu. Najlepszym nawozem jest kompost a w jego braku wybierzmy dobrej jakości nawóz o dużej ilości azotu, potasu i fosforu. Azot jest konieczny do zapewnienia intensywnego wzrostu tulipanów, potas wspomoże w zachowaniu zdrowia a fosfor wzmaga kwitnienie. Nawożenie tulipanów jest zabiegiem koniecznym jeśli chcemy utrzymać cebule w dobrej kondycji i co roku cieszyć się ich kwiatami. Jesienne nawożenie wymaga zastosowania nawozów fosforowych i potasowych. Jesienią nie stosujemy nawozów o dużej zawartości azotu ponieważ ten pobudzi cebule do wzrostu i zakłóci przejście cebul w okres spoczynku.
Choroby tulipanów:
- pochodzenia wirusowego - nieuleczalne, zarażone rośliny należy wykopać i zniszczyć, nie wolno ich kompostować. Pstrość tulipana - na roślinie pojawiają się paski w i innym kolorze, cebulki robią się mniejsze, później zakwitają a cała roślina zamiera. Mozaika tulipana podobna do pstrości. Tu także roślina przebarwia się, następuje wstrzymanie wzrostu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób wirusowych należy bezwzględnie usuwać chore rośliny, zwalczać mszycę oraz unikać kontaktu z brudnymi narzędziami i rękami mającymi kontakt z chorymi roślinami.
- choroby grzybowe - można zwalczać środkami chemicznymi, ale najskuteczniejszą metodą jest usuwanie chorych egzemplarzy, sadzenie tylko zdrowych cebul, unikanie zbyt gęstego sadzenia oraz zapewnienie odpowiedniej dawki nawozu. Zainfekowane rośliny niszczymy, nie kompostujemy! Szara pleśń atakuje tulipany podczas mokrej i chłodnej pogodny. Rośliny pokrywa szary pleśniowy nalot. Do zwalczanie szarej pleśni stosujemy Biosept 33 SL Miedzian 50 WP, Bravo 500 SCl lub Kaptan 50 WP oraz Topsin M 500 SC. W przypadku przechowywanie cebul tulipanów w złych warunkach, w zbyt mokrych pomieszczeniach cebule może zaatakować Fuzarioza. Cebule nieprzyjemnie pachną, miękną przy szyjce a później zasychają. Mokra zgnilizna atakuje tulipany podczas ciepłych dni i długo utrzymującej się pogody deszczowej , rośliny żółkną i więdną aż w końcu gnije sama cebula. Zgnilizna twardzikowa - rośliny pokrywają się białym nalotem grzybni, zaatakowane miejsca pękają, zwalczamy za pomocą M 500 SC lub Topsin M 70 WP. Zgnilizna Penicylinowa na cebulach pojawia się niebieski nalot grzybni. Chorobie sprzyja przechowywanie cebul w zbyt mokrych pomieszczeniach.
- Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nie sadźmy cebul złej jakości oraz zaprawmy je przed sadzeniem preparatem Topsin M 70 WP lub Topsin M 500 SC
- Szkodniki tulipanów: Rozkruszek korzeniowy atakuje cebule tulipanów. Jest niezauważalny ale jego obecność zdradza brązowy proszek wysypujący się ze środka cebuli. Cebule po wykopaniu moczymy w preparacie Actellic 500 EC. Niszczyk zjadliwy - cebule gniją u podstawy, chore egzemplarze niszczymy. Mszyce wysysają soki tulipanów. Mogą przenosić choroby wirusowe. Zwalczamy za pomocą Decis, Mospilan czy Calypso. Ślimaki wgryzają się w łodygi i liście. Ślimaki zwalczamy Ślimakolem.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegawczą chorobom tulipanów jest wybór tylko zdrowych cebul, unikanie sadzenia w tych samych miejscach, usuwanie chorych egzemplarzy oraz zaprawianie cebul przed posadzeniem.