Kup w przeciągu:

Rozmnażanie cebulek kwiatowych

0
Rozmnażanie cebulek kwiatowych

Rozmnażanie roślin cebulowych. 

Co kilka lat należy wykopać rośliny cebulowe. Robimy to w czerwcu i w lipcu a tulipany powinno się wykopywać co roku. 

Podsuszone cebule warto podzielić i rozmnożyć aby otrzymać nowe okazy.

W zależności od grupy rozmnażanie przebiega na różne sposoby. 

Tulipany klasycznie – poprzez cebulki przybyszowe pojawiające się przy cebuli matecznej. Podobnie rozmnażamy szafirki choć te mogą rozmnażać się także z nasion. 

Cebulki przybyszowe narcyzów często są związane z cebulą mateczną. Oddzielamy je dopiero wtedy, gdy ta osiągnie duży rozmiar lecz należy zwrócić uwagę, że nie wolno oddzielać od siebie cebulek otoczonych wspólną łuską zewnętrzną. 

W ciekawy sposób rozmnażamy rośliny mające cebulki kwiatowe o łuskowej budowie – hiacynty, szachownice czy cebulice. Ich cebulki kwiatowe zawiązują młode wewnątrz cebulki matecznej. Rozmnażamy je od czerwca do sierpnia poprzez podział dużej cebulki matecznej na 8-10 części. Przygotowujemy skrzynki z podłożem składającym się z mieszanki w równych częściach torfu i pasku oraz sadzimy w nich prostopadle do podłoża. Utrzymując temperaturę około 20’C małe cebulki urosną po około 3-4 miesiącach.  

Lilie rozmnażamy z zewnętrznych największych łusek okalających cebulkę kwiatową. Odrywamy je i umieszczamy do połowy w podłożu. Ale jeśli chcemy od razy rozpocząć pracę nad większą ilością cebulek to musimy poświęcić cebulę mateczną , wtedy całą rozkładamy na łuski a te wymieszane z wilgotnym podłożem umieszczamy w workach foliowych. Po kilku tygodniach zaczną kiełkować nowe lilie. 

Ponadto lilie orientalne, trąbkowe i longifolia wytwarzają małe cebule przybyszowe na pędzie. Pojawiają się na styku łodygi i liścia.  

Hiacynty. Te rozmnażamy poprzez nacinanie na 8 części piętki lub drążenie cebulki. Zabieg stymuluje rozrost cebul. Wybieramy do tego tylko duże i zdrowe cebule. 

Rośliny cebulowe można także rozmnażać z liści - hiacynty, cebulice i przebiśniegi. Wybieramy tylko młode liście które u nasady umieszczamy w ukorzeniaczu. Sadzimy na głębokość około 2cm. W ten sposób możemy rozmnażać także szafirki. 

W każdym z opisanych przypadków rozmnażania cebulek kwiatowych należy pamiętać aby delikatnie postępować z nowo uzyskanymi roślinami. Młode cebulki tulipanów i narcyzów sadzimy osobno aby podrosły do większych rozmiarów. Rośliny dzielone z sadzonek łuskowych zabezpieczamy przed mrozem oraz przesuszeniem podłoża. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl