Kup w przeciągu:

Zimowe róże

4
Zimowe róże

Zimowe róże – ciemierniki.

Gdy ogród śpi, a wokół panuje zima i mróz z pośród śniegu wyłaniają się już pierwsze kwiaty. To wiecznie zielone ciemierniki. W cieplejszych rejonach Polski lub podczas łagodnych zim mogą zakwitnąć już w grudniu.

Ciemierniki  pochodzą z Europy Południowej, Europy Południowo-Zachodniej oraz Azji gdzie spotkamy je w lasach, zagajnikach oraz na skalnych zboczach. W naszym kraju naturalnie nie występują, uprawiane są tylko w ogrodach.

Ciemierniki charakteryzują się wyjątkowo długo utrzymującymi się kwiatami pozostającymi ozdobą byliny. Stanowią świetny budulec zimowych kompozycji florystycznych. Może je uprawiać w donicach, w których uroczo zaprezentują swoje walory. Cudownie zaprezentują swój urok w ogrodzie japońskim. Tworząc kokedamę, znaną od wieków sztukę japońskich ogrodników. W tym celu wykorzystujemy mech oraz ozdobny sznurek i ciemierniki uprawiane w doniczkach.  Bryłę korzeniową otulamy mchem, obwiązujemy sznurkiem a następnie umieszczamy np. na gałęziach drzew, pergolach itp.

Wśród najczęściej uprawianych odmian znajdziemy ciemiernik biały – Helleborus niger co w tłumaczeniu rodzajowej nazwy odmiany oznacza „obłąkany” – z uwagi na fakt nietypowej pory kwitnięcia. Odmiana ta kwitnie wcześnie, od grudnia do przedwiośnia.

Obecnie wyselekcjonowano kilkadziesiąt odmian, z których Cemiernik korsykański Helleborus corsicus jest najwcześniej kwitnącą odmianą, Ciemiernik wschodni Helleborus orientalis o dużych zwisających kwiatach dostępnych w gamie barw od białej po różową i purpurową.  Ciemiernik orientalny jest bardzo odporny na mróz. Ciemiernik purpurowy Helleborus purparescens – kwitnie od połowy zimy, kwiaty w kolorze purpurowym.

Ponadto wyhodowano odmiany podwójne takie jak: ciemiernik Double Ellen white, Double Ellen pink czy Double Ellen red.

Wszystkie ciemierniki znajdą Państwo w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (4)

4 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Icopil Utuwupew zqw.swum.ecebule.pl.mmg.si http://slkjfdf.net/

21 marca 2023

Jestem bardzo zadowolona ciemiertniki wzeszły cebulki też super towar

21 marca 2023

Jestem bardzo zadowolona ciemiertniki wzeszły cebulki też super towar

10 kwietnia 2024

Otrzymałam przesyłkę z 3 szt. ciemierników z czego jeden był uschnięty, na wysłanego e-maila do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi, przykre od 12 marca cisza, to trochę słabe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl