Kup w przeciągu:
Funkia Fire and Ice 1szt
Opis
Ogień i lód. Tak brzmi nazwa tej funkii w polskim tłumaczeniu. Ciekawa funkia, intensywnie i wyraźnie wybarwiona. Brzeg liści ciemno zielony, dominujący środek śnieżno-biały. Liście podłużne delikatnie skręcone. Odmiana została wyhodowana z odmiany Patriot ale jest jej całkowitym przeciwieństwem ponieważ kolory są umieszone odwrotnie względem siebie. Z uwagi na tą różnicę nazwa nawiązuje do żywiołów - tak jak ogień i woda, wzajemne przeciwieństwo.
Hodowca: H.Hansen 1999
- Wysokość: 35-50cm
- Głębokość sadzenia: 15cm
- Rozstawa: 30-400cm
- Stanowisko: cień lub półcień, wilgotne
- Gleba: żyzna
- Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesienny IX/X
- Zastosowanie: obsadzanie cienistych miejsc pod drzewami lub krzewami, obsadzanie zbiorników wodnych, tworzenie kompozycji rabatowych i do donic, nieodzowne w ogrodach japońskich, pięknie komponujące się z paprociami, języczkami i innymi cieniolubnymi roślinami i podobnych wymaganiach
- przyjazne dla owadów
Funkie pochodzą z Chin oraz Japonii. Należą do wieloletnich bylin kłączowych lub kępiastych. W środowisku naturalnym występują na podmokłych terenach , w lasach, porastają szczeliny skalne, czy też brzegi zbiorników wodnych. Od kilkuset lat są cenionymi roślinami uprawianymi w japońskich ogrodach. Funkie są łatwe w uprawie, idealne do obsadzanie miejsc w cieniu, pod drzewami. Pięknie prezentują się przy oczkach wodnych jak i do tworzenia obwódek. Występują w wielu kolorach od jednobarwnych po dwukolorowe. Spotykane w bogatej palecie barw ulistnienia od białego, żółtego, zielonego czy też niebieskiego. Wyhodowano wiele odmian różniących się wysokością gdzie spotkamy funkie miniaturowe kilku centymetrowe aż po prawdziwe "olbrzymy" dochodzące do 1,5 wysokości.
Wszystkie funkie najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu. Sadzimy w żyznej przepuszczalnej glebie. starannie ściółkujemy podłoże grubą warstwą kory, która zabezpieczy rośliny przed ślimakami oraz zapobiegnie nadmiernemu wysuszaniu się gleby. Nawozimy dwukrotnie w trakcie sezonu, najlepiej kompostem a w jego braku nawozami wieloskładnikowymi. Dbamy o stałą wilgotność podłoża.