Kup w przeciągu:
Irys Bordowy 1szt
Opis
Irys bordowy.
- Wysokość : 70cm
- Głębokość sadzenia : płytko, ukośnie względem gruntu, bulwa po słonecznej stronie względem liści
- Gleba : przeciętna gleba ogrodowa, Ph delikatnie kwaśne
- Rozstawa sadzenia: 25cm
- Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesiennym IX/X
- Termin kwitnienia: V/VI
- przyjazne dla owadów
Irysy bródkowe Germanica właściwie kosaćce to kwiaty pełnej wiosny. Kwitną w maju przez około trzy tygodnie. Kwiaty wznoszą się na łodygach są delikatnie i pachnące. Ponieważ nie zakwitają jednocześnie usuwamy kolejno przekwitnięte kwiatostany zachowując atrakcyjny wygląd całej rośliny.
Irysy uprawiamy w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze jest wybrać stanowisko nie narażone na silne wiatry, aby te nie poprzewracały ciężkich kwiatów. Sadzimy w glebie o delikatnie kwaśnym odczynie Ph. Jeżeli gleba zbyt zasadowa lub ciężka to mieszamy ją z kompostem z dodatkiem piasku lub żwiru.
Optymalnym terminem sadzenia irysów jest wrzesień oraz pierwsza połowa października ponieważ wtedy ponad połowa sadzonek zakwitnie w przyszłym roku. Możliwe jest także sadzenie w okresie wiosennym w marcu i kwietniu, ale rośliny posadzone wiosna zakwitną dopiero w kolejnym sezonie. Pamiętajmy, aby bulwa znajdowała się ukośnie pod ziemią a jej styk z częścią naziemną pokrywał się z poziomem gruntu. Ponadto bulwa powinna być ukierunkowana w kierunku południowym ponieważ wtedy będzie mogła najmocniej nagrzać się na będąc ocienioną przez liście. Podlewamy po sadzeniu.
Pielęgnacja ogranicza się do odchwaszczania stanowiska, usuwania uschniętych pędów. Nie ściółkujemy stanowiska. Przed nadejściem zimy liście ścinamy na wysokość ok 15 cm nad ziemią. Nowe sadzonki irysów podlewamy pomagając im ukorzenić się. W kolejnych latach uprawy podlewanie nie jest konieczne i ograniczone tylko do okresów przedłużającej się suszy.
W trakcie sezonu dwukrotnie nawozimy mączką kostną. Pierwszy raz nawozimy przed kwitnieniem a drugi we wrześniu.
Częstymi błędami w uprawie irysów jest zbyt mocne zalewanie ich wodą, za głębokie sadzenie czego skutkiem jest gnicie karp. Do nawożenia nie stosujemy nawozów azotowych.
Irysy przesadzamy co 3-4 lata. Zabieg jest konieczny ponieważ zbyt ciasno rozrastające się kłącza ograniczają rozwój rośliny. Rozmnażamy poprzez podział karp na mniejsze. Po przesadzeniu skracamy liście, podlewamy.