Kup w przeciągu:
Lilia drzewiasta Black Beauty 1szt
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Lilia drzewiasta Black Beauty 150-200cm wysokości. Ma kwiaty o turbanowym kształcie zakwitające po kilka na jednej łodydze. Delikatnie pochylają się ku dołowi a na płatki pokrywają małe nieregularne kropeczki. Wokół łodygi wyrastają wąskie, rzadko ułożone listki.
- Wysokość : do 200cm
- Głębokość sadzenia : ok 15cm zależy od wielkości cebulki
- Rozstawa: 20cm
- Gleba : urodzajna , lekko Ph delikatnie kwaśne
- Termin kwitnienia VII
- Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesiennym IX-X
- przyjazne dla owadów
Lilie pochodzą z dalekiej Azji. Odmiany orientalne, drzewiaste i trąbkowe obłędnie pachną. Latem ich zapach roznosi się daleko, a intensywność zależy od temperatury i siły wiatru. Lilie od lat zdobią nasze ogrody a w ostatnim okresie nastąpiło wręcz ich odrodzenie w zdobieniu naszych ogrodów. Doskonale prezentują się posadzone w tle ciemniejszych wyższych roślin. Wyhodowano kilkaset odmian, które różnią się wysokością, kolorem, kształtem kwiatu.
Uprawa lilii. Dla lilii wybieramy stanowiska słoneczne. Przed sadzeniem lilii przygotowujemy stanowisko , na którym będą rosły. Wykopujemy dość duże dołki, wypełniamy je ziemią wymieszaną pół na pół z kompostem lub nawet udział kompostu może być przeważający. Głębokość sadzenia lilii zależy od wielkości cebulki. Mniejsze płycej a większe głębiej. Przyjmuje się , że optymalną głębokością jest 2,5 krotność wysokości cebuli. Wyjątkiem jest tu lilia candidum zwana lilią św. Józefa – ta powinna być sadzona bezpośrednio pod gruntem.
Lilie można sadzić dwa razy w roku. Wiosną w marcu i kwietniu oraz w drugiej połowie września aż do końca października. W chłodniejszych rejonach kraju jesienny okres ulega skróceniu. Lilie posadzone wiosną później zakwitną niż te posadzonej jesienią. Musimy pamiętać o odporności lilii na mróz. Lilie azjatyckie są całkowicie mrozoodporne, a lilie orientalne mogą zimą przemarznąć. Lilie orientalne można wykopać i przechować je do wiosny w wilgotnym torfie lub też można pozostawić w gruncie uprzednio zabezpieczając je przed zimnem. Stanowisko gdzie rosną okrywamy - tu pomogą liście, kora czy też warstwa kompostu.
Musimy pamiętać aby do sadzenia wybierać duże cebulki lilii. Im większa cebulka tym lilia mocniej zakwitnie. Cebulki muszą być zdrowe, nie mogą mieć oznak chorób czy szkodników. Cebulki pomarszczone i przesuszone całkowicie dyskwalifikują lilię do sadzenia.
Lilie powinny rosnąć w pełnym słońcu . Tolerują lekki półcień ale wtedy ich kwiat zawsze będzie wychylać się w kierunku światła a łodyga może się skrzywić. W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy je 3 krotnie. Wiosną gdy tylko pędy pojawią się nad ziemią, w trakcie kwitnienia oraz przez przejściem cebul w stan spoczynku. W trakcie sezonu gleba powinna być wilgotna ale nie mogą tworzyć się zastoiska wody ponieważ cebulki łatwo gniją. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu ściółkujemy podłoże korą, kompostem. Mówi się , że cebulka lilii powinna być tak posadzona aby góra kwiatu znajdowała się w pełnym słońcu a cebulka w cieniu. Można tu zastosować niskie jednoroczne rośliny okrywowe np. nasturcje.
Szkodnikami lilie są nicienie. W zwalczaniu ich pomoże sadzenie wokół aksamitek. Nornice także upodobały sobie ich cebulki. Te odstraszymy sadząc szachownice – korony cesarskie którego zapachu nornice nie znoszą. Atakują je także pomarańczowe małe chrząszcze Pokrzypka liliowa, którą najlepiej zbierać ręcznie a dopiero w przypadku masowego pojawienia się stosować środki chemiczne.