Kup w przeciągu:

Piwonia chińska Coral Sunset 1szt

Dostępność: brak towaru
Cena: 19,99 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
19.99
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: BK
Kod produktu: 61CA-8884A_20210731161326
Pin It

Opis

Wspaniała piwonia Coral Sunset. Niespotykane kwiaty kolory głębokiego koralu wpadającego w łososiowy. Kwiaty duże, masowo pojawiające się, spłaszczone. Kwiaty w trakcie kwitnienia zmieniają odcień na jaśniejszy. Piwonia wysoka, z uwagi na wielkość kwiatów dochodzącą do 20cm średnicy wymaga podpór. Na jednej łodydze pojawia się jeden kwiat. Piwonia po raz pierwszy zakwitła około 1965 roku po 26 latach pracy Pana Wissinga. Zgłoszono patent na roślinę 1981-237:47.

 Podwójna hybryda odmian: Minne Shylor x Otto Frobel

Hodowca: Wissing 1965, USA

Nagrody i wyróżnienia;

 • Gold Medal / American Peony Society 
 • Award of Landscape Merit / American Peony Society
  Hodowca: Wissing 1965, USA
 • Wysokość: 120cm
 • Głębokość sadzenia: 3-5cm
 • Rozstawa: 90-100cm
 • Stanowisko: słoneczne
 • Gleba: żyzna, bogata o odczynie neutralnym
 • Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesiennym IX-XI
 • Termin Kwitnienia: V
 • Zastosowanie: ogrody romantyczne, angielskie, wiejskie, na kwiat cięty
 •  przyjazne dla owadów

Piwonie sprowadzone do Europy pod koniec XVIII od wielu lat nieustannie goszczą w naszych ogrodach. Uroczo kwitną. Kwiaty są duże a u starszych osobników pojawiają się całymi kępami. Piwonie są roślinami całkowicie mrozoodpornymi. Na jednym stanowisku mogą rosnąć od 15 do nawet 20 lat. Choć nie należą do roślin "trudnych" to w uprawie musimy przestrzegać kilku zasad.

Piwonie zdobią ogrody jak i nasze mieszkanie. Ogrody typy romantycznego, angielskiego czy też wiejskiego nie mogą bez nich obyć się. Często goszczą na weselach, ich płatki dzieci rozsypują na procesjach.

Do Europy zostały sprowadzone w końcu XVIII wieku. Obecnie wyhodowano około 1000 odmian. Znajdują zastosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu.

Poza ogrodowymi walorami ozdobnymi świetnie nadają się na kwiat cięty. Aby utrzymały się w wazonie od 7 do 10 dni i dłużej ścinamy je gdy będą mieć jeszcze pąki. Przed umieszczeniem w wazonie z dolnej części pędu usuwamy liście a łodygę ukośnie przycinamy. Zawsze dbamy o czysty wazon i świeżą wodę. Wazonu nie stawiamy w słońcu, przeciągu lub przy owocach.

Stanowisko wybieramy słoneczne. Unikamy takiego gdzie zimą zbiera się woda, najlepiej aby w tym okresie było suche . Wykopujemy dołek na około 30-50 cm oraz użyźniamy stanowisko uprawy. Można to zrobić na kilka sposób:

 1. Wymieniamy glebę zastępując ją kompostem
 2. Kupujemy granulowany obornik , który mieszamy z podłożem w którym będą rosły rośliny
 3. Układamy przefermentowany obornik na dnie wykopanego dołka, przysypujemy cienką warstwą ziemi tak aby zapobiec uszkodzeniu korzeni sadzonych piwonii
 4. Kupujemy w sklepie ogrodniczym ziemię do roślin kwitnących o Ph zbliżonym do neutralnego i wypełniamy ją uprzednio przygotowany dołek. Nie stosujemy roślin do iglaków i innych roślin kwasolubnych.

W tak przygotowanym podłożu piwonie będą dobrze czuły się i odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Sadzenie piwonii nie jest trudne ale wymaga zastosowania kilku zasad: 

 1. Sadzimy płytko - tak aby ziemia przykrywała karpy na głębokość 3-5cm. Posadzone zbyt głęboko nie zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Piwonie sadzimy w szerokich odstępach 40-50cm. Należy uwzględnić to rośliny , które z czasem rozrastają się do sporych rozmiarów. 
 2. Piwonie kupione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok. Po posadzeniu podlewamy.
 3. Kupione w formie bulw sadzimy od września do późnej jesieni (do listopada) oraz wiosną w marcu lub kwietniu. Dbamy stałą wilgotność podłożą po posadzeniu.
 4. Najlepszym okresem jest koniec sierpnia do końca września. W przypadku przedłużających się wysokich temperatur okres ten proporcjonalnie ulega przesunięciu. Piwonie już w sierpniu wytwarzają nowe ""oczka" na kolejny sezon. 

Przesadzanie i dzielenie:

Zawsze unikamy przesadzania piwonii. Robimy to tylko z konieczności gdy":

 1. Piwonie są chore.
 2. Słabo kwitną pomimo pielęgnacji i nawożenia
 3. Rozmnażamy je poprzez podział kłącza po 2-3 latach od posadzenia.

Wykopując piwonie musimy pamiętać, że to delikatne rośliny. Do wykopywanie i przesadzania piwonii wybieramy pochmurne i niezbyt gorące dni. Ponieważ korzenie są kruche stanowisko uprawy obkopujemy jak najszerzej z każdej strony. Całość od dołu delikatnie podważamy i ostrożnie podnosimy. Następnie pędy ścinamy na wysokość ok 3cm. Kolejną czynnością jest umycie karpy pod bieżącą wodą. Gdy karpa obeschnie i poznamy układ korzeni wybieramy najbardziej dogodne miejsca do przeprowadzenia cięcia ostrym narzędziem. W ten sposób otrzymamy nowe sadzonki których korzenie obcinamy o około 1/3 długości. Kolejną czynnością jest zaprawienie sadzonek. Starannie według zaleceń producenta przygotowujemy preparat do zaprawiania np. Merpan 80WG. Zanurzamy w nim przygotowane sadzonki na około 15-20min. Po zaprawieniu sadzonki suszymy w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu i sadzimy dopiero na drugi dzień.

 

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl