Kup w przeciągu:

Piwonia chińska Red Charm 1szt

Dostępność: brak towaru
Cena: 23,74 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
23.74
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 61CA-8884A_20211212103547
Pin It

Opis

 Piwonia Red Charm

Piwonia Red Charm zakwita pięknymi intensywnie czerwonymi kwiatami. Kwitnienie jak na piwonie jest długie ponieważ rozpoczyna się maju a kończy aż w lipcu. Kwiaty są duże i ciężkie, wymagają podpór aby nie poprzewracały się pod naporem deszczu. Osiąga około 90cm wysokości i tworzy bujne krzewy.

Red Charm to stara i sprawdzona odmiana. Wyhodowano ją w 1944 roku w wyniku krzyżowania piwonii zielnych lactifolia i offcinalis.

Hodowca: Glascock,1944 USA

 • Wysokość: 90-100cm
 • Głębokość sadzenia: 3-5cm
 • Rozstawa: 60-80cm
 • Stanowisko: słoneczne
 • Gleba: żyzna, bogata o odczynie neutralnym
 • Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesiennym IX-XI
 • Termin Kwitnienia: V
 • Zastosowanie: ogrody romantyczne, angielskie, wiejskie, na kwiat cięty
 •  przyjazne dla owadów

Piwonie sprowadzone do Europy pod koniec XVIII od wielu lat nieustannie goszczą w naszych ogrodach. Uroczo kwitną. Kwiaty są duże a u starszych osobników pojawiają się całymi kępami. Piwonie są roślinami całkowicie mrozoodpornymi. Na jednym stanowisku mogą rosnąć od 15 do nawet 20 lat. Choć nie należą do roślin "trudnych" to w uprawie musimy przestrzegać kilku zasad.

Piwonie zdobią ogrody jak i nasze mieszkanie. Ogrody typy romantycznego, angielskiego czy też wiejskiego nie mogą bez nich obyć się. Często goszczą na weselach, ich płatki dzieci rozsypują na procesjach.

Do Europy zostały sprowadzone w końcu XVIII wieku. Obecnie wyhodowano około 1000 odmian. Znajdują zastosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu.

Poza ogrodowymi walorami ozdobnymi świetnie nadają się na kwiat cięty. Aby utrzymały się w wazonie od 7 do 10 dni i dłużej ścinamy je gdy będą mieć jeszcze pąki. Przed umieszczeniem w wazonie z dolnej części pędu usuwamy liście a łodygę ukośnie przycinamy. Zawsze dbamy o czysty wazon i świeżą wodę. Wazonu nie stawiamy w słońcu, przeciągu lub przy owocach.

Stanowisko wybieramy słoneczne. Unikamy takiego gdzie zimą zbiera się woda, najlepiej aby w tym okresie było suche . Wykopujemy dołek na około 30-50 cm oraz użyźniamy stanowisko uprawy. Można to zrobić na kilka sposób:

 1. Wymieniamy glebę zastępując ją kompostem
 2. Kupujemy granulowany obornik , który mieszamy z podłożem w którym będą rosły rośliny
 3. Układamy przefermentowany obornik na dnie wykopanego dołka, przysypujemy cienką warstwą ziemi tak aby zapobiec uszkodzeniu korzeni sadzonych piwonii
 4. Kupujemy w sklepie ogrodniczym ziemię do roślin kwitnących o Ph zbliżonym do neutralnego i wypełniamy ją uprzednio przygotowany dołek. Nie stosujemy roślin do iglaków i innych roślin kwasolubnych.

W tak przygotowanym podłożu piwonie będą dobrze czuły się i odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Sadzenie piwonii nie jest trudne ale wymaga zastosowania kilku zasad: 

 1. Sadzimy płytko - tak aby ziemia przykrywała karpy na głębokość 3-5cm. Posadzone zbyt głęboko nie zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Piwonie sadzimy w szerokich odstępach 40-50cm. Należy uwzględnić to rośliny , które z czasem rozrastają się do sporych rozmiarów. 
 2. Piwonie kupione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok. Po posadzeniu podlewamy.
 3. Kupione w formie bulw sadzimy od września do późnej jesieni (do listopada) oraz wiosną w marcu lub kwietniu. Dbamy stałą wilgotność podłożą po posadzeniu.
 4. Najlepszym okresem jest koniec sierpnia do końca września. W przypadku przedłużających się wysokich temperatur okres ten proporcjonalnie ulega przesunięciu. Piwonie już w sierpniu wytwarzają nowe ""oczka" na kolejny sezon. 

Przesadzanie i dzielenie:

Zawsze unikamy przesadzania piwonii. Robimy to tylko z konieczności gdy":

 1. Piwonie są chore.
 2. Słabo kwitną pomimo pielęgnacji i nawożenia
 3. Rozmnażamy je poprzez podział kłącza po 2-3 latach od posadzenia.

Wykopując piwonie musimy pamiętać, że to delikatne rośliny. Do wykopywanie i przesadzania piwonii wybieramy pochmurne i niezbyt gorące dni. Ponieważ korzenie są kruche stanowisko uprawy obkopujemy jak najszerzej z każdej strony. Całość od dołu delikatnie podważamy i ostrożnie podnosimy. Następnie pędy ścinamy na wysokość ok 3cm. Kolejną czynnością jest umycie karpy pod bieżącą wodą. Gdy karpa obeschnie i poznamy układ korzeni wybieramy najbardziej dogodne miejsca do przeprowadzenia cięcia ostrym narzędziem. W ten sposób otrzymamy nowe sadzonki których korzenie obcinamy o około 1/3 długości. Kolejną czynnością jest zaprawienie sadzonek. Starannie według zaleceń producenta przygotowujemy preparat do zaprawiania np. Merpan 80WG. Zanurzamy w nim przygotowane sadzonki na około 15-20min. Po zaprawieniu sadzonki suszymy w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu i sadzimy dopiero na drugi dzień.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl