Kup w przeciągu:
Piwonia chińska Gene Wild 1szt
Opis
Piwonia Gene Wild
Wspaniała piwonia Gene Wild zakwita uroczymi kwiatami. Jej niezwykle delikatny kolor podkreślają gęsto ułożone płatki. Sama barwa to biel przełamana jaśniutkim różem. W środku znajdziemy luźno ułożone żółte pręciki. Zakwita w drugiej połowie maja.
Hodowca: Cooper-Wild & Son, 1954 USA
- Wysokość: 70-100cm
- Głębokość sadzenia: 3-5cm
- Rozstawa: 90-100cm
- Stanowisko: słoneczne
- Gleba: żyzna, bogata o odczynie neutralnym
- Termin sadzenia: w sezonie wiosennym III/IV a w sezonie jesiennym IX-XI
- Termin Kwitnienia: V-VI
- Zastosowanie: ogrody romantyczne, angielskie, wiejskie, na kwiat cięty
- przyjazne dla owadów
Piwonie sprowadzone do Europy pod koniec XVIII od wielu lat nieustannie goszczą w naszych ogrodach. Uroczo kwitną. Kwiaty są duże a u starszych osobników pojawiają się całymi kępami. Piwonie są roślinami całkowicie mrozoodpornymi. Na jednym stanowisku mogą rosnąć od 15 do nawet 20 lat. Choć nie należą do roślin "trudnych" to w uprawie musimy przestrzegać kilku zasad.
Piwonie zdobią ogrody jak i nasze mieszkanie. Ogrody typy romantycznego, angielskiego czy też wiejskiego nie mogą bez nich obyć się. Często goszczą na weselach, ich płatki dzieci rozsypują na procesjach.
Do Europy zostały sprowadzone w końcu XVIII wieku. Obecnie wyhodowano około 1000 odmian. Znajdują zastosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu.
Poza ogrodowymi walorami ozdobnymi świetnie nadają się na kwiat cięty. Aby utrzymały się w wazonie od 7 do 10 dni i dłużej ścinamy je gdy będą mieć jeszcze pąki. Przed umieszczeniem w wazonie z dolnej części pędu usuwamy liście a łodygę ukośnie przycinamy. Zawsze dbamy o czysty wazon i świeżą wodę. Wazonu nie stawiamy w słońcu, przeciągu lub przy owocach.
Stanowisko wybieramy słoneczne. Unikamy takiego gdzie zimą zbiera się woda, najlepiej aby w tym okresie było suche . Wykopujemy dołek na około 30-50 cm oraz użyźniamy stanowisko uprawy. Można to zrobić na kilka sposób:
- Wymieniamy glebę zastępując ją kompostem
- Kupujemy granulowany obornik , który mieszamy z podłożem w którym będą rosły rośliny
- Układamy przefermentowany obornik na dnie wykopanego dołka, przysypujemy cienką warstwą ziemi tak aby zapobiec uszkodzeniu korzeni sadzonych piwonii
- Kupujemy w sklepie ogrodniczym ziemię do roślin kwitnących o Ph zbliżonym do neutralnego i wypełniamy ją uprzednio przygotowany dołek. Nie stosujemy roślin do iglaków i innych roślin kwasolubnych.
W tak przygotowanym podłożu piwonie będą dobrze czuły się i odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Sadzenie piwonii nie jest trudne ale wymaga zastosowania kilku zasad:
- Sadzimy płytko - tak aby ziemia przykrywała karpy na głębokość 3-5cm. Posadzone zbyt głęboko nie zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Piwonie sadzimy w szerokich odstępach 40-50cm. Należy uwzględnić to rośliny , które z czasem rozrastają się do sporych rozmiarów.
- Piwonie kupione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok. Po posadzeniu podlewamy.
- Kupione w formie bulw sadzimy od września do późnej jesieni (do listopada) oraz wiosną w marcu lub kwietniu. Dbamy stałą wilgotność podłożą po posadzeniu.
- Najlepszym okresem jest koniec sierpnia do końca września. W przypadku przedłużających się wysokich temperatur okres ten proporcjonalnie ulega przesunięciu. Piwonie już w sierpniu wytwarzają nowe ""oczka" na kolejny sezon.
Przesadzanie i dzielenie:
Zawsze unikamy przesadzania piwonii. Robimy to tylko z konieczności gdy":
- Piwonie są chore.
- Słabo kwitną pomimo pielęgnacji i nawożenia
- Rozmnażamy je poprzez podział kłącza po 2-3 latach od posadzenia.
Wykopując piwonie musimy pamiętać, że to delikatne rośliny. Do wykopywanie i przesadzania piwonii wybieramy pochmurne i niezbyt gorące dni. Ponieważ korzenie są kruche stanowisko uprawy obkopujemy jak najszerzej z każdej strony. Całość od dołu delikatnie podważamy i ostrożnie podnosimy. Następnie pędy ścinamy na wysokość ok 3cm. Kolejną czynnością jest umycie karpy pod bieżącą wodą. Gdy karpa obeschnie i poznamy układ korzeni wybieramy najbardziej dogodne miejsca do przeprowadzenia cięcia ostrym narzędziem. W ten sposób otrzymamy nowe sadzonki których korzenie obcinamy o około 1/3 długości. Kolejną czynnością jest zaprawienie sadzonek. Starannie według zaleceń producenta przygotowujemy preparat do zaprawiania np. Merpan 80WG. Zanurzamy w nim przygotowane sadzonki na około 15-20min. Po zaprawieniu sadzonki suszymy w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu i sadzimy dopiero na drugi dzień.